22 lut [Biznes Park Kraszewskiego] Rozbudowa dla tajemniczego klienta
Na Okolu, przy skrzyżowaniu ulicy Kraszewskiego i Grunwaldzkiej trwa budowa 12-piętrowego biurowca. Obiekt będzie częścią największego w Bydgoszczy kompleksu biurowego – Biznes Park Kraszewskiego.
W czwartek 21 lutego na terenie Biznes Parku Kraszewskiego odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju branży IT w Bydgoszczy. Konferencja odbyła się w pomieszczeniach największej firmy działającej w Bydgoszczy – Atos Global Delivery Center Polska. Firma w ostatnich tygodniach przeniosła swoją siedzibę z Warszawy do naszego miasta. Atos wynajmuje większość dostępnej powierzchni w budynkach Biznes Park Kraszewskiego.
Wydawać się mogło, że będzie to też okazja do zaprezentowania inwestycji, którą widać z okien biur Atosa. Niestety do tego nie doszło. Według Prezydenta Rafała Bruskiego najemca obiektu zabronił inwestorowi upubliczniać informacji o najemcy. Łączy się to prawdopodobnie z brakiem chęci do upubliczniania informacji na temat samej budowy.
Inwestor ciągle oficjalnie nie zdradza co powstaje na rogu Kraszewskiego i Grunwaldzkiej. Kilka miesięcy temu udało mi się jednak nieco szczegółów uzyskać z źródeł zbliżonych do inwestora, jednak nie bezpośrednio od niego. Obecnie Biznes Park Kraszewskiego to kompleks siedmiu budynków biurowych klasy A i B. Ich łączna powierzchnia użytkowa wynosi 27 620 m2, co stanowi ponad 25% nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście.
Nowe budynki powstają od wielu lat. Aktualnie w budowie jest ósmy o nazwie Teta. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie około 4500 m2. Budynek będzie miał dwanaście pięter i tym samym stanie się drugim najwyższym biurowcem w mieście. W obiekcie prawdopodobnie znajdą się nie tylko biura, będzie też miejsce na przestrzeń rekreacyjną.
Prace przy wznoszeniu jego konstrukcji trwają od ubiegłego roku. Budynek bardzo szybko rośnie, ponieważ wykonywany jest z gotowych prefabrykatów. Według tablicy informacyjnej powieszonej na budynku wznoszenie konstrukcji powinno się zakończyć w marcu. Zakończenie całej budowy zaplanowana jest na I kwartał przyszłego roku.
Dalsza rozbudowa
Budowa 12-piętrowego biurowca to nie koniec inwestycji na Okolu. Z moich informacji wynika, że właściciel przygotowuje się do nadbudowy budynku Beta oraz budowy dziewiątego obiektu o nazwie Jota. Biurowiec miałby stanąć w miejscu wyburzonej kilka miesięcy kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej. Kamienica częściowo się zawaliła podczas budowy biurowca Eta.
Nowy obiekt będzie prawdopodobnie kopią wspomnianego biurowca Eta, który ma sześć pięter i powierzchnię użytkową około 5250 m2. Nie wiadomo kiedy miałaby rozpocząć się budowa.
Branża IT napędza rynek biurowy
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Urząd Miasta pochwalił się, że istniejąca nowoczesna powierzchnia biurowa zbliża się do 100 000 m2. Według Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego aktualnie w budowie jest kolejne niemal 21 000 m2, a w planach bliskich planach ponad 61 000 m2.
Powstawanie nowych biurowców coraz częściej napędzane jest przez branżę IT. W mieście działa nie tylko Atos, ale również między innymi Nokia, Mobica, Asseco, Iqor, SDL, Teldat i wiele innych. Łącznie w sektorze BPO, SSC, IT i R&D zatrudnienie przekracza 10 000. Kolejne firmy otwierają swoje, na razie, małe oddziały głównie w nowoczesnych biurowcach.
Sam tylko Atos obecnie zatrudnia 3500 osób i w tym roku planuje zwiększyć zatrudnienie o kolejne 550 osób. W tym celu firma w ubiegłym roku wynajęła przestrzeń oferowaną przez Biznes Park Kraszewskiego. Już teraz bydgoski oddział zatrudnia ponad dwa razy więcej pracowników niż łącznie pięć innych oddziałów w różnych częściach Polski. Od 1 stycznia tego roku biuro w Bydgoszczy jest główną siedzibą spółki.
Rozwój branży nowoczesnych usług dla biznesu rozwija nie tylko rynek biurowy. Firmy często wysyłają swoich pracowników na różnego rodzaju szkolenia na całym świecie. Mimo, że bydgoski port lotniczy nie ma wielu połączeń to oferuje jedno ważne do Frankfurtu – do jednego z największych portów lotniczych w Europie. Dzięki temu można się tam bez problemu, na jednym bilecie, przesiąść do samolotów lecących niemal w każdy zakątek świata.
Zyskuje również branża mieszkaniowa. Firmy ściągają do siebie pracowników z całego świata. Mimo że na przykład Atos oferuje pracę częściowo zdalną to nie wszyscy decydują się na dojazdy. Często pracownicy osiedlają się w mieście, dlatego koniecznym jest aby w mieście pojawiały się nowe mieszkania.