15 sty [Nordic Astrum] Kiedy wznowienie prac?
Za 9 miesięcy miała się zakończyć budowa apartamentowca Nordic Astrum. Mija jednak ponad rok od wstrzymania prac i pęknięcia sąsiedniego domu. Kiedy prace na budowie zostaną wznowione?
Działka przy ulicy Babia Wieś przez lata służyła jako parking taksówek towarowych i nielegalny parking samochodów osobowych. Kiedy 5 lat temu Urząd Miasta oddał działkę firmie Nordic Development, w zamian za Młyny Rothera, nie istniały jeszcze dokładne plany jej zabudowy. Deweloper budował w tym czasie apartamentowiec Nordic Haven w pobliżu Opery Nova. Plany zaczęły się krystalizować kilkanaście miesięcy później. W 2016 roku firma otrzymała pozwolenie na budowę 50-metrowego, 16-kondygnacyjnego apartamentowca.
Nordic Astrum ma osiągnąć 50 metrów wysokości. W środku inwestor planuje przestrzeń biurową na dwóch najniższych piętrach, na kolejnych dwóch lofty, a na pozostałych mieszkania. Łącznie ma ich być 210 o powierzchni od 35 do 209 m2. Elewacja budynku ma w całości składać się ze szkła.
Według pierwotnych planów prace miały się zakończyć w III kwartale tego roku, 24 miesiące od startu inwestycji. Już teraz można stwierdzić, że budowa nie zakończy się wcześniej niż w 2021 roku. Wykonawca pracował zaledwie 3 miesiące według pierwotnego harmonogramu.
Problemy
W połowie listopada 2017 roku media obiegła informacja, że na Babiej Wsi pękł budynek mieszkalny, a pobliski gazociąg został rozszczelniony. Zaledwie kilka dni po tym na budowie pobliskiego 50-metrowego apartamentowca zmontowany został żuraw budowlany.
Większość prac na budowie realizowanej przez Erbud trzeba było wstrzymać. Wykonawca był wtedy na etapie wykonywania wykopu. W grudniu na dnie wykonanej części wykonawca położył jeszcze zbrojenie. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) zlecił badania, które miały wskazać winnego pęknięć. Od razu jednak podejrzewano pobliską budowę.
Jak się okazało kilka miesięcy później osuwisko spowodowało nie tylko listopadowe pęknięcia, ale ciągle groziło katastrofą. 23 marca Prezydent Bydgoszczy oraz Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej otrzymali pismo z PINB, z którego wynikało, że po przeprowadzonych badaniach osuwisko mas ziemnych nadal nie jest ustabilizowane i sukcesywnie postępuje. W trybie pilnym wstrzymano wtedy ruch tramwajów pomiędzy rondem Jagiellonów, a pętlą Babia Wieś.
11 czerwca PINB wydał decyzje w której nakazał firmie Nordic Development wykonanie zabezpieczenia skarpy pomiędzy torowiskiem tramwajowym, a ulicą Babia Wieś. Decyzja posiadała rygor natychmiastowej wykonalności. Deweloper odwołał się od decyzji i 20 września Kujawsko – Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję PINB. Tym samym skierował decyzję do ponownego rozpatrzenia.
PINB wydał ponowną decyzję 29 listopada. “W decyzji jw. wskazano, że na wykonanie robót zabezpieczających należy uprzednio uzyskać pozwolenie na budowę wydane przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, a roboty należy rozpocząć w terminie do 1 czerwca 2019r” – przekazał Rafał Rospeda z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. PINB wydał decyzję już po tym, jak deweloper złożył wniosek o pozwolenie na wykonanie robót obejmujących zabezpieczenie skarpy.
Deweloper złożył wniosek 8 listopada. Jednak kilka dni później, w związku z brakami formalnymi, wezwano go do jego uzupełnienia. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 listopada, a termin uzupełnienia minął 30 dni później.
Z informacji pozyskanych z wyszukiwarki Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że inwestor nie uzupełnił braków i wniosek pozostał bez rozpatrzenia:
Co dalej?
Obecnie na terenie budowy Nordic Astrum wyłączone zostały pompy odprowadzające wodę, dlatego cały wykop został zalany. Zgodnie z decyzją PINB z 29 listopada Nordic Development ma czas do 1 czerwca 2019 roku na rozpoczęcie prac przy wzmocnieniu skarpy. Konieczne będzie wbicie pali w miejscu istniejącego torowiska. Takie prace z reguły trwają kilka miesięcy.
Dopiero po zakończeniu wzmacniania gruntu będzie możliwe wznowienie prac przy budowie Nordic Astrum. Nie wiadomo jednak czy ktokolwiek je wznowi. Nie udało mi się skontaktować z Nordic Development. Numery telefonów do biura są wyłączone, podobnie numery komórkowe do pracowników.
W mediach pojawiały się jedynie informacje, że deweloper zamierza sprzedać działkę wraz z projektem. Złożenie wniosku o pozwolenie na wzmocnienie pobliskiej skarpy sugeruje, że do połowy listopada nie znalazł się chętny na zakup. Wcześniej deweloper sprzedał udziały w inwestycji mieszkaniowej realizowanej w Warszawie. Inny deweloper przejął natomiast inwestycję Lake Residence II w Osielsku. Strona inwestycji nie zdradza jednak co to za deweloper. Biuro sprzedaży znajduje się budynku, w którym biuro sprzedaży miał Nordic Development.