17 sty [Instytut Pamięci Narodowej] Prace archeologiczne
W pobliżu placu Poznańskiego rozpoczęły się prace archeologiczne, które poprzedzają budowę kolejnego budynku biurowego. W obiekcie swoją siedzibę będzie miał Instytut Pamięci Narodowej.
Biurowiec ma powstać przy ulicy Grudziądzkiej, w sąsiedztwie przyszłego wielopoziomowego parkingu i placu Poznańskiego. Obecnie instytucja gnieździ się w pobliskich obiektach Urzędu Miasta. Budynek zaprojektowany jest jako 4-kondygnacyjny obiekt z trzema nadziemnymi i jedną podziemną kondygnacją. Powierzchnia użytkowa biurowca ma wynieść 3664 m2. Na parterze inwestor zaplanował hol wejściowy, salę konferencyjną dla 150 osób oraz pomieszczenia biurowe. Pierwsze piętro zarezerwowane jest dla archiwów i pomieszczeń związanych z czasową obróbką dokumentów. Na drugim znajdzie się sala narad, pomieszczenia techniczne, poczekalnia oraz pomieszczenia biurowe.
Wykonawca na elewacji położy ceglaną płytkę klinkierową w kolorze szarym. Inwestor nie upublicznił wizualizacji, w galerii znajdziecie jedynie rzut elewacji frontowej, jest to jednak rysunek czarno-biały, który nie oddaje finalnego efektu. O biurowcu mogliście przeczytać w tym wpisie.
Przygotowanie do budowy
Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat zapowiadał budowę nowej siedziby dla bydgoskiej delegatury. Prace przygotowawcze przyspieszyły po tym, jak miasto wymieniło się gruntami ze Skarbem Państwa. Bydgoszcz otrzymała grunty, które posłużą do utworzenia przyszłego parku Akademickiego w pobliżu Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego. Natomiast Skarb Państwa otrzymał między innymi działkę pod budowę nowej siedziby bydgoskiego IPN.
W czerwcu ubiegłego roku wybrano biuro projektowe, które wykonało projekt wykonawczy nowego obiektu. Prace nad dokumentami zakończono wiosną tego roku, kiedy to inwestor uzyskał pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę. Projekt wykonała firma PPA Podczaszy Pracownia Architektury z Krakowa. Firma zaprojektowała między innymi bydgoski biurowiec Urzędu Dozoru Technicznego, który powstał przy ulicy Kamiennej.
Pod koniec czerwca inwestor rozpoczął procedurę wyboru inwestora zastępczego i generalnego wykonawcy. Inwestorem zastępczym została firma Ekoinwestycje z Białegostoku, która wykona swoje prace za 698 tys. złotych. Z wyborem generalnego wykonawcy był większy problem. Potrzebne były dwa przetargi. Pierwszy z nich został unieważniony, ponieważ oferenci – konsorcjum Alstal i AGB Budownictwo oraz firma Erbud złożyły zbyt wysokie oferty. Firmy zaoferowały odpowiednio 37,8 mln złotych oraz 39 mln złotych. Instytut Pamięci Narodowej zamierzał na ten cel przeznaczyć 29,3 mln złotych.
Powtórzony przetarg miał charakter przyspieszony, bo jak można przeczytać w zamówieniu: “Z uwagi na fakt, że do końca roku 2018 pozostało około 70 dni, zachowanie ustawowego 40-dniowego terminu składania ofert uniemożliwi udzielenie zamówienia w bieżącym roku budżetowym, a w konsekwencji rozpoczęcie realizacji prac. Niezrealizowanie przedmiotowej inwestycji stanowi realne zagrożenie dla funkcjonowania Delegatury IPN w Bydgoszczy, Obecnie mieści się ona w wynajmowanej nieruchomości, którą z końcem kwietnia 2021 r. należy opuścić oraz brak środków w przyszłym (2019) roku.”
Ostatecznie do drugiego, przyspieszonego przetargu zgłosiło się znowu dwóch oferentów. Wygrało konsorcjum Alstal i AGB Budownictwo, które tym razem wyceniło swoje prace na 37 mln złotych (nieco ponad 800 tys. złotych mniej niż w pierwszym przetargu).