23 gru [To warto wiedzieć] 49/2018
Rok 2018 dobiega końca, większość przyszłego tygodnia zajmą święta Bożego Narodzenia. W mieście w tym czasie będzie się niewiele działo, szczególnie pod względem inwestycyjnym. Z tego powodu dzisiejsze podsumowanie tygodnia jest ostatnim w tym roku.
1. Biurowiec w centrum ukończony – zakończyły się prace przy budowie nowoczesnego biurowca Immobile K3, który powstał przy placu Kościeleckich. Biurowiec oferuje 8800 m2 powierzchni. W poniedziałek zakończyły się prace wykończeniowe w częściach wspólnych budynku. Obecnie w budynku ekipy budowlane ciągle działają, ale jest to już tylko przystosowywanie przestrzeni do wymagań najemców. Tego typu prace potrwają do wiosny. W minionym tygodniu na Bydgoszcz w budowie pojawiły się zdjęcia budynku z zewnątrz, z drona oraz wnętrz:
[Immobile K3] Koniec budowy
2. Postępy prac na budowie drogi ekspresowej S5 – trwa budowa drogi ekspresowej S5 w województwie. Wyjątkowo późno wykonawcy wszystkich siedmiu odcinków podali jakie mają zaawansowanie rzeczowe i finansowe prac na koniec minionego miesiąca. Najistotniejszym dla czekających na koniec prac jest zaawansowanie rzeczowe (czyli to co widać na budowie). Na „prowadzeniu” utrzymuje się się odcinek nr 7 (Żnin – granica województwa), zaawansowanie rzeczowe wynosi tam 62,8% i w ciągu miesiąca wzrosło o 2,3 punktu procentowego. Drugie miejsce zajmuje odcinek nr 6 (Szubin – Żnin), gdzie odnotowano prawie 3% wzrost (do 53,26%). Znacznie wolniej idą prace na obwodnicy Bydgoszczy, na odcinku nr 3 (Aleksandrowo – Tryszczyn) zaawansowanie wynosi 38,85% (wzrost o około 1,1 pp), a na odcinku nr 4 zaawansowanie wynosi 29% (wzrost o 3 pp). Najgorzej jest na odcinku nr 1 (21,2%). Wszystkie zaawansowania zostały zebrane w tabelę przez Tomasza.
3. Przetarg na rondo na wyjeździe z Bydgoszczy – Zarząd Dróg Wojewódzkich wraz z Urzędem Gminy Białe Błota zakończyli przyjmowanie wniosków na budowę ronda turbinowego pomiędzy Bydgoszczą, a Białymi Błotami. Rondo powstanie w lesie przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 223, al. Ofiar Hitleryzmu oraz drogi do Trzcińca. W przetargu wystartowały dwie firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Kobylarnia (18,6 mln złotych, najdroższą Strabag (21,5 mln złotych). Zarząd Dróg Wojewódzkich zamierzał przeznaczyć na ten cel 14,8 mln złotych (12 mln złotych miało pokryć ZDW, a 2,9 ml Urząd Gminy Białe Błota). Nie wiadomo czy zamawiający zdecydują się podpisać umowę.
4. MPZP dla osiedla Fordon – Ryńskiego – Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami Swobodna, Piłsudskiego, Cechowa, Garczyńskiego, Styki i Wyzwolenia. Do 25 stycznia chętni mogą zgłaszać swoje wnioski w tym zakresie. Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie MPU przy ulicy Grudziądzkiej 9-15.
5. MPZP dla osiedla Eskulapa – Jasiniecka – Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami Pod Skarpą, Jasiniecka, Ciszewskiego, Kaczmarczyka i Niemierzy. Do 25 stycznia chętni mogą zgłaszać swoje wnioski w tym zakresie. Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie MPU przy ulicy Grudziądzkiej 9-15.
6. ZRID dla S5 – wojewoda kujawsko-pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na granicy Bydgoszczy i Pawłówka. Inwestycja zakłada powstanie niemal 400 metrowego odcinka drogi, wraz z rondem, pomiędzy węzłem Pawłówek, a granicą Bydgoszczy. Jest to drugi etap budowy odcinka nr 4 drogi ekspresowej S5 (na odcinku od Tryszczyna do Białych Błot). I etap zakłada budowę obwodnicy Bydgoszczy na wyżej wymienionym odcinku, jej realizacja trwa od kilku miesięcy. Inwestycja musiała zostać podzielona na dwa etapy aby nie blokować całej budowy z powodu dużej ilości wniosków mieszkańców o przeprojektowanie tego krótkiego fragmentu drogi.
7. Budżet na 2019 rok – Rada Miasta zatwierdziła budżet Bydgoszczy na przyszły rok. W przyszłym roku inwestycje miejskie pochłoną niemal 750 mln złotych, a inwestycje spółek miejskich nieco ponad 300 mln złotych. W uchwalonym budżecie zaszły nieznaczne zmiany w stosunku do jego projektu. O planowanych na przyszły rok możecie przeczytać w tym wpisie:
Planowane inwestycje miejskie w 2019 roku
8. Lokalne standardy architektoniczne – Rada Miasta przyjęła dokument określający standardy architektoniczne w mieście. Konieczność przyjęcia takiego dokumentu spowodowana była ustawą przyjętą kilka miesięcy temu przez rząd. Ustawa tzw. “Lex deweloper” dopuszczała możliwość budowania budynków mieszkalnych bez poszanowania okolicznej zabudowy. Pozwala na przykład na budowę 100 metrowego wieżowca pośród budynków jednorodzinnych. Aby nie dochodziło do takich sytuacji miasta w Polsce podejmują uchwały jak bydgoska rada miasta. Przyjęty kilka dni temu dokument zabrania budowania wyższych budynków niż sześć pięter, chyba że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na coś innego.
9. Opóźnienie przy remoncie Starego Rynku – ponad miesiąc opóźnione są prace przy remoncie płyty Starego Rynku. Prace w jego centralnej części miały się zakończyć w połowie listopada. Kilka dni po tym jak na Bydgoszcz w budowie poinformowałem o opóźnieniach, na stronie Urzędu Miasta pojawił się tekst mówiący coś innego. Według urzędników zrealizowano większy zakres prac niż początkowo planowano. Nie dodano jednak, że ten niewiele większy zakres prac zrealizowano przy budynkach, gdzie roboty miały się zacząć po zakończeniu centralnej części rynku:
[Stary Rynek] Opóźniona pierwsza część inwestycji
10. Koniec jesiennego przeglądu inwestycji mieszkaniowych – ostatniego dnia jesieni zakończył się jesienny objazd po inwestycjach mieszkaniowych realizowanych na terenie Bydgoszczy. W ciągu ostatniego kwartału odwiedziłem 69 placów budowy, pokazałem również 24 planowane inwestycje. Cały objazd mogliście obserwować co piątek na Bydgoszcz w budowie. Kolejny objazd rozpocznie się już pod koniec marca
[Mieszkaniowy plac budowy] Uzupełnienie
11. Koniec eksmisji tartaku – w środę oficjalnie zakończyła się eksmisja tartaku, który stał w miejscu przyszłej Trasy Uniwersyteckiej. Jej budowa trwa od 1,5 roku i powinna już się zakończyć, jednak nie było to możliwe z powodu właśnie tego tartaku. Po zakończeniu eksmisji na działkę wszedł wykonawca Trasy,który wyburzył zabudowania
W przyszłą niedzielę zamiast podsumowania tygodnia spodziewajcie się podsumowania roku. Układ kalendarza i przełom roku nie sprzyja ogłaszaniu nowych inwestycji, dlatego kolejne podsumowanie tygodnia pojawi się 6 stycznia. O ile cokolwiek będzie się w tym czasie działo.