14 wrz [Stary Rynek] Wrzesień 2018
Trwa przebudowa płyty Starego Rynku. Wymieniana jest nawierzchnia, oświetlenie, przeniesiono pomnik Walki i Męczeństwa. Prace rozpoczęły się na pod koniec czerwca i potrwają jeszcze około 42 tygodnie.
Projekt przebudowy rynku został wykonany przez firmę GM Architekci. Inwestycja zakłada między innymi uporządkowanie płyty, wyrównanie i wymianę nawierzchni oraz nieznaczne przesunięcie pomnika Walki i Męczeństwa. Wraz z wymianą nawierzchni poszerzone zostaną chodniki. Dzięki czemu łatwiejsze ma być lokowanie ogródków letnich przy restauracjach.
Na rynku pojawi się zieleń, zaznaczone zostanie miejsce w którym kiedyś znajdował się ratusz, pokazany ma być również przebieg 18. południka, zamontowana będzie nowa, mała architektura, w tym zegar pokazujący czas urzędowy i lokalny. To ostatnie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało.
Wiadomo już, że po zakończeniu inwestycji z rynku znikną samochody, będą jedynie dopuszczone dostawy w wyznaczonych godzinach. Projekt organizacji ruchu nie został jeszcze opracowany. Ogródki letnie zyskają jednolity wygląd, parasole będą jednakowego kształtu i koloru, będą również stałe miejsca do ich montażu oraz chowane przyłącza elektryczne.
Prawdopodobnie w projekcie przebudowy rynku zajdą nieznaczne zmiany. Planowane są nasadzenia dwóch drzew. Jedno miałoby się pojawić w pobliżu Biblioteki, drugie przy stacji roweru miejskiego. Zmiany w projekcie zapowiedziane zostały 12 września przez menedżera Starego Miasta i Śródmieścia.
Inwestycja zakładająca przebudowę Starego Rynku rozpoczęła się w ostatnich dniach czerwca. Na początek rozebrano nawierzchnię rynku w części środkowej, przesunięto również pomnik Walki i Męczeństwa. Obecnie ekipy budowlane układają nawierzchnię przyszłej jezdni, wylano beton w środku placu, w późniejszym czasie pojawi się tam nowa nawierzchnia.
Prace na ogrodzonym terenie powinny się zakończyć w listopadzie, później ekipy rozpoczną przebudowę nawierzchni przy budynkach. Harmonogram prac został dopasowany do istniejących tam ogródków gastronomicznych. Właściciele lokali na rynku chcieli, aby ogródki funkcjonowały przez cały sezon.
Przenosiny pomnika Walki i Męczeństwa odbyły się na przełomie lipca i sierpnia. Pomnik został nieznacznie przesunięty, ma to na celu lepsze wpasowanie w osie widokowe. Po zakończeniu prac cokół pomnika zyska iluminację, podobnie jak fontanna dzieci bawiących się z gęsią, która znajduje się przy wejściu do biblioteki.
Inwestycja ma się zakończyć do końca czerwca 2019 roku. Jej koszt to około 14,3 mln złotych. Prace realizowane są przez firmę Betpol.