05 sie [To warto wiedzieć] 30/2018
Podsumowanie tygodnia pod względem inwestycyjnym, a w nim umowa na budowę nowej Astorii, menadżer śródmieścia, poprawa finansów miasta, przetargi w Fordonie i wiele więcej.
1. Umowa na budowę nowej Astorii – 30 lipca podpisano umowę na budowę nowego basenu o rozmiarach olimpijskich wraz z przystanią kajakową. Nowy obiekt powstanie w miejscu dawnego kompleksu sportowego Astoria. Wykonawcą zostało konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo, które wykona prace za niecałe 100 mln złotych. Więcej o inwestycji przeczytacie tutaj.
2. Menadżer Starego Miasta i Śródmieścia – Urząd Miasta powołał menadżera Starego Miasta i Śródmieścia, został nim Maciej Bakalarczyk, społecznik i członek rady ds. estetyki miasta. Menadżer będzie się zajmował analizowaniem podejmowanych działań związanych ze stanem technicznym, wizerunkiem oraz estetyką obszaru Starego Miasta i Śródmieścia i rekomendowaniem ewentualnych zmian. Menedżer ma także za zadanie stymulowanie wzrostu konkurencyjności biznesu i pobudzać gospodarczo centrum miasta. Ważnym punktem działalności menedżera będzie także identyfikowanie problemów rewitalizacyjnych i prowadzenie zadań związanych z organizacją przestrzeni w obszarze centrum, a także integracja i aktywizacja mieszkańców, prowadzenie działalności informacyjnej i promocyjnej. Od września menadżer będzie pełnił dyżury, podczas których mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły związane z wyżej wymienionym obszarem.
3. Umowa na zaprojektowanie i budowę centrum demonstracyjnego – Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny podpisał umowę na budowę centrum demonstracyjnego z laboratoriami i biurami. Inwestycja powstanie w pobliżu biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu, który znajduje się w parku przemysłowym. Inwestycja pochłonie 27,5 mln złotych, mogliście o niej przeczytać w kwietniu w tym wpisie.
4. Pozwolenie na budowę łącznika ulicy Grunwaldzkiej z drogą ekspresową – wojewoda kujawsko-pomorski wszczął postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę (ZRID) dla krótkiego odcinka drogi pomiędzy węzłem Pawłówek, a granicą Bydgoszczy. Łącznik powstaje w ramach budowy drogi ekspresowej S5 od Nowych Marz do województwa wielkopolskiego, jednak jego budowa została przesunięta w czasie ze względu na problemy z wyborem odpowiedniego wariantu połączenia dróg zbiorczych z droga krajową nr 80 i drogą ekspresową S5. Ostatecznie zdecydowano się na budowę ronda tuż przed węzłem Pawłówek.
5. Remont zabytkowego budynku policji przy ulicy Chodkiewicza – wkrótce rozpocznie się remont i termomodernizacja zabytkowego budynku, który należy do Komendy Wojewódzkiej Policji. Po remoncie z obiektu będzie korzystać Komenda Miejska Policji. Koszt remontu wyniesie ponad 21 mln złotych, wykona go konsorcjum firm Dolmar, Kamaro oraz Kabo. Koniec prac przewidziano na grudzień 2020 roku.
6. Basen w Fordonie – ogłoszono przetarg na budowę kolejnego basenu osiedlowego. Obiekt powstanie przy Szkole Podstawowej nr 67 przy ulicy Kromera. Będzie to drugi z czterech basenów osiedlowych jakie powstaną w najbliższych latach w Bydgoszczy. Pierwszy powstaje przy ulicy Szarych Szeregów, trzeci na Miedzyniu (budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku), a ostatni na Leśnym (budowa rozpocznie się nie wcześniej niż za 2 lata).
7. Ulice w Starym Fordonie do remontu – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na remont ulicy Bydgoskiej oraz fragmentów ulic: Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bożnicy, Rynek, Piekary. Inwestycja związana jest z rewitalizacją Starego Fordonu.
8. Lepszy rating miasta – agencja Fitch Ratings podniosła międzynarodowe długoterminowe ratingi Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z BBB+ do A- z perspektywą stabilną. To już kolejny wzrost tego wskaźnika w ostatnich latach. W 2011 roku miasto było klasyfikowane jako BBB z perspektywą negatywną, od tego czasu wskaźnik stopniowo rośnie. Rating to ocena klasyfikacyjna finansów, w tym przypadku miasta, jest oceną zdolności podmiotu do pełnej obsługi zaciągniętego długu. Ocena stanowi charakterystykę wielkości ryzyka kredytowego, im lepsza ocena tym łatwiej o kredyt i dalsze finansowanie inwestycji miejskich. Agencja zauważa, że poprawa wyników operacyjnych jest trwała, ze wskaźnikiem spłaty długu na bezpiecznym poziomie poniżej pięciu lat oraz nadwyżkę operacyjną trzykrotnie wyższą od obsługi długu (rata i odsetki).