01 sie [Stary Rynek] Przenosiny pomnika
Ostatniego dnia lipca przeniesiono Pomnik Walki i Męczeństwa w nowe miejsce. Przenosiny związane są z remontem jaki przechodzi rynek. Pomnik został przesunięty o kilka metrów, aby lepiej pasował do nowego wyglądu rynku.
Przebudowa Starego Rynku rozpoczęła się w ostatnich dniach czerwca. Prace rozpoczęły się od rozbiórki nawierzchni rynku w jego zachodniej części. Szybko jednak wykonawca odgrodził kolejne tereny rynku. Tak, aby ostatecznie zostały dostępne stare jezdnie, ogródki gastronomiczne oraz chodniki. Harmonogram prac został dopasowany do istnienia ogródków gastronomicznych, ich właściciele wyrazili chęć korzystania z nich przez cały sezon. Po sezonie prace mają się przenieść na obecnie nieruszone tereny.
Obecnie pracownicy firmy Betpol układają już nawierzchnię rynku, prowadzone są również wykopy pod nadzorem archeologicznym. Natomiast w zachodniej części rynku trwają prace przy przenosinach pomnika Walki i Męczeństwa. Pomnik został przeniesiony wczorajszego popołudnia (tj. 31-07-2018), jednak same przygotowanie do przenosin trwały od kilkunastu dni, nie wiadomo kiedy pomnik zostanie ostatecznie osadzony na nowym miejscu. Większość zdjęć wykonano w poniedziałek 30 lipca, wtedy już firma z Zabrza mocowała liny do pomnika. Zdjęcia wykonane dzisiaj tj. 1 sierpnia zostały podpisane w lewym dolnym rogu. Dzięki linom we wtorek możliwe było jego podniesienie i przeniesienie na razie na bok. Cokół pomnika zyska iluminację, podobnie jak fontanna dzieci bawiących się z gęsią, która znajduje się przy wejściu do biblioteki.
Projekt przebudowy został wykonany przez firmę GM Architekci. Inwestycja zakłada uporządkowanie płyty, wyrównanie i wymianę nawierzchni oraz nieznaczne przesunięcie pomnika Walki i Męczeństwa. Wraz z wymianą nawierzchni poszerzone zostaną chodniki. Dzięki czemu łatwiejsze ma być lokowanie ogródków letnich przy restauracjach.
Na rynku pojawi się zieleń, zaznaczone zostanie miejsce w którym kiedyś znajdował się ratusz, pokazany ma być również przebieg 18. południka, zamontowana będzie nowa, mała architektura, w tym zegar pokazujący czas urzędowy i lokalny. To ostatnie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało. W czasie budowy ma zostać ogłoszony konkurs na jego wygląd.
Wiadomo już, że po zakończeniu inwestycji z rynku znikną samochody, będą jedynie dopuszczone dostawy w wyznaczonych godzinach. Projekt organizacji ruchu nie został jeszcze opracowany. Ogródki letnie zyskają jednolity wygląd, parasole będą jednakowego kształtu i koloru, będą również stałe miejsca do ich montażu oraz chowane przyłącza elektryczne.