27 sie [Chodkiewicza 32] Nowy-stary budynek policji
Komenda Wojewódzka Policji rozpoczyna remont zabytkowego budynku znajdującego się przy ulicy Chodkiewicza. Po remoncie obiekt będzie wykorzystywany przez Komendę Miejską Policji.
Budynek przy Chodkiewicza 32 powstał w 1914 roku według projektu Alberta Schutze z Magdeburga. Obok wybudowano salę gimnastyczną, budynek gospodarczy i wytyczono hektarowy ogród z sadem. Wszystko to zbudowane zostało na potrzeby sierocińca.
Jego przeznaczenie przez lata wielokrotnie się zmieniało. Początkowo zamieszkało tutaj 50 niemieckich sierot (Bydgoszcz w tamtym czasie leżała w Niemczech). Po powrocie Bydgoszczy do macierzy (w 1920 roku) powstał tutaj Państwowy Dom Sierot, później zastąpiony przez Instytut Kresowców Wschodnich (sierociniec dla dzieci z byłych ziem Rzeczypospolitej). Przed II Wojną Światową w obiekcie organizowano wystawy Muzeum Miejskiego, a salę gimnastyczną zmieniono w kaplicę. W czasie wojny początkowo przetrzymywano tutaj więźniów zatrzymanych przez gestapo, a później urządzono niemiecki szpital wojskowy. Pod koniec wojny obiekt trafił w ręce wojsk radzieckich, które urządziły w nim obóz przejściowy dla jeńców niemieckich. Po wojnie w sali gimnastycznej funkcjonowało kino Gwardia, a resztę budynku zajęła Służba Bezpieczeństwa. W 1956 roku trafiła w ręce Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, która z czasem zabudowała teren dawnego ogrodu i sadu. Ostatnim użytkownikiem budynku był oddział prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.
Obiekt od lat stoi pusty i niszczeje. Według ekspertyzy wykonanej w 2016 roku stan budynku frontowego jest zadowalający za wyjątkiem dobudowanego od strony dziedzińca przyziemia, którego stan jest zły. Stan techniczny sali gimnastycznej jest niezadowalający z powodu rys pionowych w ścianach bocznych, dlatego przed jej nadbudową konieczna będzie wzmocnienie fundamentów. Budynek dobudowany w latach 60-70 jest w w ogólnym złym stanie technicznym i grozi katastrofą budowlaną.
Inwestycja zakłada kompleksową termomodernizację budynku w tym wymianę pokrycia dachów, wymianę stolarki okiennej z odtworzeniem historycznych podziałów, wymianę stolarki drzwiowej. Ponadto rozebrane i odtworzone zostaną schody zewnętrzne, elewacja będzie oczyszczona, odtworzone zostaną witraże na elewacji frontowej. Wymienione będą instalacje wewnętrzne, wzmocnione zostaną ściany, stopy i fundamenty. Budynek ma być rónież rozbudowany w celu uzyskania pomieszczenia dla agregatu prądotwórczego.
Projekt inwestycji wykonała pracownia TBiArchitekci. Przebudowę zrealizują Firma Budowlana Dolmar Jasiński Grzegorz, Kamaro oraz Kabo Karol Borkowski. Inwestycja powinna się zakończyć w grudniu 2020 roku i będzie kosztowała ponad 21 milionów złotych. Prace rozpoczęły się prawdopodobnie w ostatnich dniach od rozbiórki dachu nad częścią budynku.