22 maj [Teatr Kameralny] Przed budową
Rozpoczynają się prace przy przebudowie od lat opuszczonego Teatru Kameralnego, który znajduje się przy Rybim Rynku. Pierwsze oznaki rozpoczynającej się inwestycji widoczne są na zapleczu budynku.
Budynek teatru powstał w połowie XIX wieku. W zasadzie od początku obiekt służył celom kulturalno-rozrywkowym. Początkowo mieściła się tutaj restauracja z kręgielnią. Pod koniec XIX wieku obiekt został znacznie rozbudowany, pojawiła się między innymi sala bankietowo-teatralna dla 600 osób. W obecnej formie budynek powstał po 1956 roku, kiedy otwarto w nim drugą scenę teatralną, od tamtego czasu istnieje również nazwa “Teatr Kameralny”.
W 1988 roku przestano użytkować budynek jako teatr. Spowodowane było do niemożliwością spełnienia przepisów przeciwpożarowych. Od tamtego czasu obiekt niszczeje, odstraszając mieszkańców i turystów. Przez lata nie wiedziano jak go zagospodarować. Zmieniające się otoczenie kontrastowało ze zniszczonym i opuszczonym budynkiem. 20 lat temu tuż obok powstał wielokrotnie nagradzany biurowiec BRE Banku, kilka lat temu odnowiono spichrze, po drugiej stronie ulicy powstaje hotel wchodzący w skład kompleksu Cukierni Sowa (zdjęcia w środę na stronie). Wkrótce wyremontowany zostanie Rybi Rynek, a nowe życie zyska Hala Targowa.
Ze względu na zły stan techniczny konieczne będzie wyburzenie większości obiektu. Zachowana ma zostać jedynie ściana od ulicy Podwale, w której wybite zostaną okna. Elewacja teatru ma być utrzymana w biało-szarej kolorystyce, łącznie z dachem. Budynek z dachem dwuspadowym będzie poddany pracom konserwatorskim. Całość będzie miało około 3400 m2 powierzchni użytkowej. Rok temu na zapleczu teatru wyburzono parterową dobudówkę, dzisiaj w tym miejscu stoi kontener z ostatniego zdjęcia w galerii.
Koszt inwestycji to 26,5 mln złotych. Miasto chciało na ten cel przeznaczyć 19 mln złotych, jednak w ostatnich miesiącach można zaobserwować drastyczne wzrosty cen na rynku budowlanym i konieczne było dołożenie brakującej kwoty. Koniec inwestycji planowany jest na IV kwartał przyszłego roku. Prace wykona Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud-Przemysłówka, która wykonała również hotel Cukierni Sowa. Projekt przygotowała Pracownia Projektowa Sound&Space Robert Lebioda.
O przeznaczeniu budynku zadecydowali mieszkańcy, którzy chcieli aby w środku powstała scena teatralna uwzględniająca repertuar dla dzieci i młodzieży. Na widowni sali teatralnej będzie mogło zasiąść około 200 widzów. W części obiektu z salą znajdą się również zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie. Na drugiej kondygnacji w północnej części budynku funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty zlokalizowane będą w kondygnacji podziemnej. Zabytkowy budynek znajdujący się we wschodniej części działki z dwuspadowym dachem poddany zostanie natomiast rewitalizacji. Funkcjonować ma w nim m.in. kawiarnia.
Ostatnie zdjęcie w galerii przedstawia pierwsze prace, które rozpoczęły się w ostatnich dniach. Na początek opróżniane są wnętrza budynku. Zdjęcia stanu przed inwestycją powstały dwa lata temu, od tego czasu nie zaszły większe zmiany. Wizualizacje zostały udostępnione przez Urząd Miasta.