25 mar [To warto wiedzieć] 12/2018
Podsumowanie wydarzeń ostatniego tygodnia, a w nim przetarg na dokumentację budowy drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Wyrzyska, kolejne podejście do remontów chodników i budowy hali sportowej przy LO nr 1, otwarcie kopert z ofertami na przebudowę Teatru Kameralnego, Ciepło bez smogu oraz przesunięcie się gruntu w pobliżu budowy apartamentowca
1. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla kolejnego odcinka S10 – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie STEŚ na budowę drogi ekspresowej pomiędzy Bydgoszczą, a Wyrzyskiem. Wykonawca będzie miał 25 miesięcy na realizację studium. Dokument jest jednym z pierwszych, które trzeba uzyskać przed ogłoszeniem przetargu na budowę. Sama budowa będzie mogła się rozpocząć za kilka lat. O ile będą na to środki, póki co nie ma pieniędzy na budowę S10 pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem.
2. Przetarg na remont chodników – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na remont chodników na terenie miasta. Jest to drugie podejście do tej inwestycji. 9 marca ZDMiKP unieważnił poprzedni, dlatego że najkorzystniejsza oferta przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający przeznaczył na to nieco ponad 1,4 mln złotych, a cena najkorzystniejszej oferty wynosiła niecałe 2 mln złotych. Jeśli tym razem uda się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg to remontu doczekają się chodniki wzdłuż Śniadeckich, Placu Piastowskiego, Matejki (strona zachodnia), 20 stycznia 1920 roku (od al. Mickiewicza do Filharmonii po stronie parku), Mickiewicza (po stronie parku i Teatru), Paderewskiego, Kołłątaja, Sielanka, Warmińskiego (od Focha do Dworcowej, strona wschodnia), Marcinkowskiego (od Dworcowej do Śluzy Miejskiej), Staszica (od Filharmonii do Kołłątaja, strona północna). Ponadto odcinkowo zostaną wyremontowane chodniki wzdłuż Sienkiewicza, Mazowieckiej, Hetmańskiej, Pomorskiej, Zamoyskiego, Niemcewicza, Markwarta, Grudziądzkiej, Powstańców Warszawy (nr 7-11), Wincentego Pola (kontynuacja robót z ubiegłego roku), Sowińskiego, Żółkiewskiego, Waryńskiego, Chełmińskiej, Jasnej, Jagiellońskiej, Szubińskiej oraz Bocianowo.
3. Drugie podejście do budowy hali sportowej przy ZSO nr 1 – Miasto ogłosiło drugi przetarg na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, która mieści się przy Placu Wolności. Wcześniejszy przetarg został unieważniony, dlatego że najkorzystniejsza oferta przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
4. Otwarcie ofert na przebudowę Teatru Kameralnego – 23 marca otwarto oferty na remont i przebudowę Teatru Kameralnego przy Rybim Rynku. Najkorzystniejszą i jedyną ofertę złożyła firma EBUD Przemysłówka z Bydgoszczy. Firma chce wykonać prace za nieco ponad 26,4 mln złotych. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 18,9 mln złotych. To już kolejny przetarg, który kończy się znacznym przekroczeniem planowanego budżetu. Spowodowane jest to brakiem pracowników i firm chętnych do realizacji, przez co prace budowlane drastycznie drożeją.
5. MWiK z dotacją na inwestycje – spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja otrzymała dotację wynoszącą 48,86 mln złotych na modernizację oczyszczalni ścieków Kapuściska. Plany spółki przewidują wymianę na nowe wszystkich instalacji technologicznych, urządzeń, pomp, mieszadeł i urządzeń do odwadniania. Dobudowane mają zostać również brakujące komory fermentacyjne, wszystkie obiekty budowlane będą ocieplone, wymienione zostaną pokrycia dachowe, stolarka okienna i instalacje. Planowana jest również wymiana systemu zasilania i sterowania oczyszczalni. Koszt inwestycji to 76,65 mln złotych, prace mają się zakończyć zimą 2021 roku.
6. “Ciepło bez smogu” – KPEC zainaugurował program “Ciepło bez smogu”, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych przyczyniających się do walki ze smogiem. Problem smogu w mieście jest ogromny, mijającej zimy kilkukrotnie czujniki pokazywały kilkuset procentowe przekroczenie norm. Podczas inauguracji wręczono świadectwa partnera akcji dla Miasta Bydgoszcz, SM Budowlani, Moderator Inwestycje oraz BIMs Plus. Program nie ogranicza się do przyznawania świadectw. Promowane mają być działania edukacyjne i inicjatywy w zakresie walki ze smogiem.
7. Przemieszczenie gruntu na Babiej Wsi – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlany stwierdził przemieszczenie się mas gruntu w rejonie budowy apartamentowca Nordic Astrum (inwestor Nordic Development). W związku z tym wstrzymano ruch tramwajowy na ulicach Bernardyńskiej i Toruńskiej (od ronda Bernardyńskiego do Toruńskiego). Kilka miesięcy temu w pobliżu budowy pękła ulica i dom mieszkalny (zdjęcie powyżej). Wstrzymano wtedy większość prac na budowie apartamentowca. Inwestor zlecił przeprowadzenie ekspertyzy w celu ustalenia winnego pęknięć. Jej wyniki miały zostać opublikowane kilka tygodni temu, jednak do dzisiaj nie zostały. Nie wiadomo co dalej z inwestycją, inwestor nie odpowiada pytania.
Kolejne podsumowanie tygodnia pojawi się wyjątkowo w sobotę 31 marca. Spowodowane jest to świętami Wielkanocnymi.
Sorry, the comment form is closed at this time.