08 lut [Dworzec Główny] Przed i po
Budowa nowego dworca głównego oficjalnie zakończyła się ponad rok temu. Komunistyczny budynek, w którym było brudno, śmierdziało zastąpił nowy, szklany o charakterystycznym kształcie. W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przypomnieć jak nasz dworzec wyglądał jeszcze 3 lata temu i porównać go z nowym
Inwestycja: Bydgoszcz Główna – dworzec kolejowy
Inwestor: PKP S.A.
Projektant: Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan Sp. z o.o.
Lata budowy: 2014-2015
Wykonawca: Budimex S.A., PW Lech
Koszt inwestycji: 197 mln złotych
O niedoróbkach pisałem w maju, kilka wytkniętych tam błędów szybko naprawiono, kilka rzeczy pozostało jak jest, niektórych nie da się zmienić. W dzisiejszym wpisie nie chcę niczego oceniać, zwykłe porównanie starych zdjęć przed wyburzeniami z nowymi, z podobnej perspektywy. Ocenę pozostawiam Wam, chętnie je poczytam.
Dla lepszego efektu polecam kliknąć w dowolne zdjęcie aby powiększyć je do pełnego ekranu, później wystarczy klikać w prawo. Przy każdej parze zdjęć pojawi się numer, żebyście komentując mogli odnieść się do konkretnego porównania. Na koniec umieściłem kilka zdjęć dworca, które nie mają swojego odniesienia do stanu przed, niestety nie każde ujęcie można przewidzieć przed budową.
W przyszłym tygodniu na blogu pojawią się zdjęcia najnowocześniejszego dworca kolejowego w Polsce – Łódź Fabryczna. Chciałbym, żeby te dwa wpisy pokazały Wam różnicę między starym, a nowym dworcem w Bydgoszczy oraz nowym dworcem w Bydgoszczy, a nowym w Łodzi. Nasz budowany w pośpiechu, na mocno ograniczonym terenie (trzeba było się dopasować między innymi do tunelu podziemnego) za stosunkowo niewielką kwotę. Łódzki dworzec budowany bez wielkiego pośpiechu, teren niemal nieograniczony, koszt budowy około dziesięć razy większy niż w Bydgoszczy i aby stał się w pełni funkcjonalny potrzeba drugie tyle pieniędzy.