środa, 26 Czerwiec 2019

[S5] Bydgoszcz – Szubin #1

Wąskie drogi, światła, maszyny rolnicze na drogach. Wszystko to sprawia, że droga krajowa łącząca Bydgoszcz z Poznaniem nie należy do najprzyjemniejszych. Sytuacja ma się zmienić za dwa lata. Obecnie trwa budowa drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim, pomiędzy Bydgoszczą a Szubinem prace właśnie się rozkręcają.

Droga ekspresowa S5 ma połączyć autostradę A1 w Nowych Marzach z autostradą A2 w okolicach Poznania. Odcinek w województwie wielkopolskim został oddany do użytku kilka miesięcy temu. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prace trwają lub wkrótce się rozpoczną. W ostatnich dniach wydane zostało ostatnie pozwolenie na budowę – odcinek od Tryszczyna (droga krajowa 25) do Białych Błot, który wchodzi w skład obwodnicy Bydgoszczy.
Prezentowane poniżej zdjęcia dotyczą odcinka nr 5 – Białe Błota (bez węzła) – Szubin (bez węzła). Jest to odcinek drogi ekspresowej z najkrótszym terminem realizacji (30 miesięcy od 12.10.2015 z wyłączeniem okresów ziomwych tj. 15 grudnia – 15 marca), pozornie również najłatwiejszy do wybudowania. Ten 9,5 kilometrowych odcinek trzykrotnie przekroczy rzekę (Górny Kanał Noteci, Noteć, Gąsawka) i w dużej części przebiega po podmokłych terenach na których konieczne będą spore wymiany gruntu. Na prezentowanym odcinku powstanie jeden węzeł (pomiędzy wsiami Rynarzewo i Zamość) oraz dwa mopy (miejsce obsługi podróżnych). Dokładny zakres inwestycji przedstawiony został na poniższym schemacie, który został przygotowany przez Darole. Dla wyjaśnienia oznaczeń zastosowanych na mapie: PPiMZ – przejście dla płazów i małych zwierząt, PZ – przejście dla zwierząt, WD – wiadukt, MS – most, TP – przejście dla pieszych.

Koszt budowy tego odcinka to około 260 mln złotych. Za prace odpowiedzialna jest włoska firma Pizzarotti. Obecnie zbierany jest humus, wycinane są ostatnie drzewa i zwożony piasek. Planowany koniec to wiosna 2019.
Poniżej umieszczona została mapa z dokładną lokalizacją zrobionych zdjęć. Numery na mapie odpowiadają numerom na zdjęciach (lewy dolny róg):

białe błota budowa bydgoszcz droga ekspresowa droga krajowa 5 droga szybkiego ruchu ekspresówka kołaczkowo poznań kruszyn krajeński rynarzewo s5 szubin zamość

Pozostałe inwestycje

Line


Chcesz wysłać załącznik? Napisz bezpośrednio: bydgoszczwbudowie@gmail.com