niedziela, 16 Luty 2020

[Wojska Polskiego] Remont drugiego wiaduktu

W maju zakończył się kilkumiesięczny remont jednego z wiaduktów drogowych nad Jana Pawła II w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Znana jest przybliżony termin remontu drugiego z nich

Kilka tygodni temu pokazywałem jak zmienił się wiadukt południowy w ciągu ulicy Wojska Polskiego (klik) po 10-miesięcznym remoncie, dopytywaliście wtedy kiedy podobny remont przejdzie wiadukt północny. Postanowiłem o tą sprawę zapytać w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z pismem jakie otrzymałem od pana Macieja Gust (p.o Zastępcy Dyrektora ds. Inwestycji Drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej) obecnie wykonywany jest projekt techniczny przebudowy drugiego wiaduktu. Jego remont planowany jest na lata 2018-2019. Zapewne w obecnie opracowywanym projekcie uwzględnione zostaną problemy jakie napotkano przy niedawno zakończonym remoncie. Gdzie w trakcie prac rozbiórkowych po zdemontowaniu płyty pomostu zostało odkryte zbrojenie podpór i okazało się że przekrój zbrojenia jest znacznie mniejszy niż w projekcie archiwalnym, który był podstawą przebudowy. W związku z odkryciem zaprojektowane wzmocnienie filarów nie spełniałoby wymogów dla przyjętej zwiększonej klasy obciążenia. Z tego powodu zdecydowano się na rozbiórkę filarów do poziomu ławy fundamentowej i ich odbudowę w wymaganych parametrach.
Maciej Gust zapewnił, że nie jest planowany remont wiaduktu tramwajowego, ponieważ jego stan techniczny jest dobry. Wiadukt ten przeszedł remont w 2004 roku.

Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego powstały pod koniec lat 70-tych i od tego czasu, poza wiaduktem tramwajowym, nie przechodziły większych remontów. W ciągu doby przejeżdża przez nie kilka tysięcy pojazdów i jest to jedyne sensowne połączenie Wyżyn i Kapuścisk ze Wzgórzem Wolności. Alternatywą dla tego połączenia, poza okrężną jazdą przez ulicę Toruńską, jest przejazd wiecznie zakorkowanym skrzyżowaniem ulic Glinki, Jana Pawła II i Ujejskiego. Od maja trwa tam budowa przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej, dzięki czemu korki powinny się zmniejszyć.

Remont wiaduktu północnego będziecie mogli obserwować na blogu podobnie jak zakończony remont wiaduktu południowego. Do tematu wrócę w połowie przyszłego roku, zobaczymy wtedy czy planowany termin realizacji inwestycji uległ zmianie. Poniżej możecie zobaczyć obecny stan obiektu

bydgoszcz kiedy remont wiaduktu na wojska polskiego most remont wojska polskiego

Pozostałe inwestycje

Line


Podaj poprawny adres mailowy jeśli chcesz otrzymać odpowiedź na swoje pytanie.
Chcesz wysłać załącznik? Napisz bezpośrednio: bydgoszczwbudowie@gmail.com